Varlıkların simgeleştirilerek benzersiz bir şekilde kimliklendirilmesi veya sahipliğinin benzersiz şekilde kanıtlanabilmesine imkân veren, Non-Fungible Token (NFT) adı verilen ve biricik veya eşsiz token’lar olarak tanımlanabilecek olan NFT’ler, Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilmiş olan ERC 721 standına bağlı olarak üretilmektedir. [5] NFT, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blokzinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimi olarak tanımlanabilir.

NFT’ler, dijital veya fiziki varlığı olan bir ürün üzerinde kurulan hak sahipliğini blokzincir aracılığıyla kayıt altına alarak ilgili ürünün “biricikliğini” belgelemektedir. NFT’lerin blokzincir teknolojisi üzerinden üretiliyor olması sebebiyle kripto paralar ile karıştırılması olasıdır. Ancak NFT’ler kripto para olarak kullanılamamakta ve kripto paralar gibi bir değişim aracı olarak kullanılamamaktadır. NFT’lerin en önemli özelliği olan değiştirilemezlik onların değişim aracı olarak kullanılmasını engellemektedir.

 

Ergüder Emiroğlu, Metaverse ve NFT teknolojilerinin yanında "Bitcoin" adıyla sıklıkla duyduğumuz ve sayıları hızlıca artan kripto para ve token türlerini ve arkasındaki temel teknoloji olan "blockchain" yapısının hukuk dünyasındaki yansımalarını yakından takip etmektedir. 

 

Ergüder Emiroğlu, öncelikle kripto para borsalarını işletenlere, soğuk ve sıcak cüzdan (cold/hot wallet) hizmet sağlayıcılarına ve kripto para "döviz bürolarına" kuruluş safhalarına ilişkin gerekli danışmanlığın ve altyapının oluşturulması da dahil olmak üzere pek çok hizmet sunmaktadır.

 

Bununla birlikte ülkemizde uygulama yaygınlığı halen kısıtlı olan para/token halka arzlarının, yani evrensel deyimi ile ICO’ların (initial coin offering) yapılabilmesi için hukuki yapılanma desteğini veren öncü çalışma gruplarından biridir. Bu alandaki pratik, şirket ve oluşumların whitepaperlarının hazırlanması aşamasındaki danışmanlığı da kapsamaktadır.

 

Ayrıca blockchain teknolojisinin kullanıldığı, akıllı ve güvenli sözleşmelerin temel teşkil ettiği farklı sektörlerdeki müvekkillerine de gerekli hukuki altyapının oluşturulması konusunda destek vermektedir.

 

Bu kapsamda aşağıdaki hizmetler, bunlarla sınırlı olmamak üzere büromuz tarafından kripto para, blockchain ve ICO yatırımcılarına sağlanmaktadır:

 

  • Müvekkile özel tasarlanacak, ilgili faaliyetler için gerekli her türlü standart dokümantasyonun (özellikle ICO whitepaperların ilgili kısımlarının, sorumluluk redlerinin (disclaimer) vb.) hazırlanması,

  • Kripto para transferi için borsa işletenler ve benzeri hizmet sağlayanlara kuruluş safhasından itibaren tüm hukuki altyapının sağlanması.

  • ICO süreçlerinin yönetilmesi.

  • Bireysel müvekkillere sektör ve gelişmeler hakkında genel hukuki danışmanlık sağlanması.

  • Çeşitli kurumlarda yürümekte olan mevzuat çalışma gruplarına uygulamadaki sorunlar ile ilgili bilgilendirme yaparak mevzuat çalışmalarına katılmak.

 

 

 

 

METAVERSE, NFT VE BLOCKCHAIN HUKUKU